Jak zařídit jídelnu, aby byla praktická a zároveň útulná

Trávit společné chvíle s rodinou je vzácný čas, kterého bychom si měli užívat. Ideálním místem je jídelna. Prostor, kde se všichni můžete sejít u snídaně, vychutnat si dobrý oběd a povykládat si zážitky z celého dne u výtečné večeře. Zařaďte tento program alespoň o víkendech a uvidíte, jak se stmelí vaše rodinné vztahy.

Jídelna nebo jídelní kout by měl splňovat určité podmínky, abyste si kulinářské zážitky mohli dopřát v naprostém klidu a harmonii. Jak toho docílit?

1. Vyhraďte si vhodné místo

Dnes už není samozřejmostí, že jídelny bývají samostatné pokoje. Naopak se stává trendem propojování místností. V menších prostorách se pak nabízí stolovat přímo v kuchyni, nebo v obývacím pokoji. Záleží tedy na vašich dispozicích a možnostech. 

2. Pořiďte si jídelní nábytek

Naklánět se ke konferenčnímu stolu není pohodlné a už vůbec ne zdravé. Vyberte si proto pořádný jídelní stůl a komfortní židle. Pokud vám to prostor dovolí doplňte příborníkem nebo komodou. Bude sloužit jako úložný prostor pro sváteční talíře, sklenice, prostírání a další nezbytné věci, které budete chtít mít při ruce.

3. Zvolte správnou velikost stolu

Při rozhodování berte ohled na to, kolik bude u stolu sedávat lidí. V malém bytě a ve dvojici si vystačíte klidně i se sklopnou deskou přichycenou ke zdi. Při větších dispozicích zvolte raději klasický velký stůl. Pokud si ale na pravidelné stolování nepotrpíte, můžete jako vhodnou alternativu mít rozkládací stůl. Minimálně při návštěvě si najde skvělé uplatnění a hosty budete mít kam usadit.

4. Vyberte si tvar stolu dle dispozic

Na trhu jsou kulaté, čtvercové a obdélníkové. Opět záleží na velikosti bydlení a případně na vašem vkusu. Kulatý stůl si zpravidla žádá větší prostor. Výhoda hranatých stolů je taková, že je kdykoli můžete umístit ke zdi, a šetřit tak místo.

5. Pohodlně se usaďte

Židle musí být pohodlná a mezi oblíbené patří právě čalouněné. Jsou však robustnější a hodí se převážně do větších jídelen. Do menších pokojů můžete volit lehké židle a opatřit je příjemným měkkým podsedákem.

6. Nezapomeňte na světla, dekorace a další doplňky

Světla jsou velmi důležité. Jíst v přítmí není příjemné. Nad jídelním stolem by tedy mělo být stropní osvětlení. Na samotném stole pro dotvoření atmosféry umístěte svíčku. Dalšími doplňky pro zútulnění mohou být svícny, mísy s ovocem, obrazy a koberec. Vše slaďte s interiérem místnosti.

Teď už víte, jak takovou jídelnu vybavit. Přejeme vám při zařizování hodně štěstí a nezapomeňte, že se na nás můžete kdykoliv obrátit. × Zavřít