Jak ušetřit v zimě za topení

Ceny za teplo neustále rostou. Chcete-li ušetřit, musíte vědět, jak správně vytápět. Dnes pro vás proto máme několik rad, díky kterým ulevíte vaší peněžence a zároveň přečkáte zimu za příjemných podmínek. Pojďme se na ně podívat.

Pozor na přetápění

Chodit v chladných dnech doma v kraťasech a tričku můžete, není-li to na úkor přetopeného bydlení. Zastavte se tedy nejdříve u sebe. Oblečte si slušivý svetr, dlouhé pohodlné kalhoty, nezapomeňte na hřejivé papuče, chlupatou deku a dobrý čaj. Nejenže vám to dodá na útulné atmosféře, ale zároveň nebudete mít potřebu topit na maximum.

V obývacím a dětském pokoji je ideální teplota okolo 21 °C. V ložnici, na chodbě a ve špízi pak 18 °C. Při vaření nezapomeňte teplotu snížit. Spoustu práce za topení vydá trouba i sporák.

Vhodným pomocníkem je termostat, nebo termostatické digitální hlavice. Můžete si na nich nastavit teplotu v určitých časových intervalech. Předejdete tak tomu, abyste prostory vytápěli zatímco jste například v práci.

Zabraňte úniku tepla

Zkontrolujte, zda vám teplo někudy neuniká. Nejčastěji to bývá špatným těsněním u oken a dveří. V takovém případě bude nutná výměna izolace. Jestliže máte ještě stará dřevěná okna, zvažte jejich výměnu za plastová či hliníková.

Na noc nebo před odchodem zatáhněte žaluzie, rolety a závěsy. I taková maličkost vám zabrání v úniku tepla.

Pravidelně větrejte

Ano, čtete správně. I v zimním období je nutné větrat. Dusný vzduch má za následek únavu, bolesti hlavy a vlhkost navíc napomáhá vzniku plísním. Aby vám neuniklo veškeré teplo, větrejte krátce a intenzivně. Otevřete všechna dokořán, dokud neucítíte příval čerstvého vzduchu. Většinou stačí 5 minut. Opakujte 3 až 5 krát za den. Mikroventilace je vhodná spíše na léto.

Zpřístupněte proudění tepla

Není chytrým řešením dát před topné těleso kus nábytku, závěs nebo přes něj přehodit deku či jiné materiály. Bráníte tak volnému proudění tepla a těžko vytopíte dokonale celý prostor.

Naopak vhodným řešením je reflexní fólie, která se instaluje za radiátor. Dokáže zamezit zbytečnému prohřívání zdí a teplo rázem bude proudit směrem do místnosti.

Závěrem

Myslete na to, že přetopené bydlení není vhodné ani pro váš organismus. Vytváříte si tak sami prostředí, díky kterému budete náchylnější na onemocnění. Pečujte o svoji imunitu. Pro odvážlivce se nabízí výzva v podobě otužování. 

Přejeme krásnou zimu.

Váš Jamall nábytek

× Zavřít