Z jakých typů matrací dnes můžeme vybírat?


• Latexové matrace
• Matrace z polyuretanové pěny
• Matrace ze studené pěny
• Matrace z "líne" pěny
• Sendvičové matrace
• Pružinové matrace
• Taštičkové matrace

1.1. Latexové matrace

Latexové matrace jsou tvořeny směsí syntetického latexu a přírodního kaučuku, který se nechává vypěnit ve speciálních formách. Jednou z mnoha výhod těchto matrací je jejich vysoká tvarová stálost a bodová elasticita. Díky své buněčné struktuře je latexová matrace velice dobře odvětraná a zajišťuje dostačující cirkulaci vzduchu. V případě zakoupení matrace musí být zákazník obeznámen s tím, že matrace vydává typický latexový zápach, který se ale po několika týdnech vytratí.

Latexové matrace mají kvůli oxidaci materiálu omezenou životnost, matrace postupem času tvrdne a drolí se.

1.2. Polyuretanová pěna

Polyuretanové pěnové matrace jsou výhodné pro ty majitele, kteří mají zájem o mírně tvrdší matraci. Její provětrání je zajištěno profilací jader, díky čemuž je zajištěno ideální odvětrání celé matrace. Někdy můžete polyuretanové matrace najít i pod pojmenování matrace s PUR tepelně modifikovatelnou pěnou.

Jedná se o materiál, který je poměrně málo nákladný, proto se hodí pro občasné využití například pro víkendová nebo sezónní sídla.

1.3. Studená pěna neboli HR pěna

Matrace ze studené pěny jsou vyráběny za studena a pomocí tlaku vody. Její výhodou je vysoká elasticita, které je dosaženo pomocí nepravidelné buněčné struktury. Mimo elasticity je další výhodou její pružnost a vzdušnost.

Matrace ze studené pěny doporučujeme především zákazníkům, kteří hledají středně tvrdé až tvrdé matrace.

1.4. Matrace z líne pěny

Matrace z líné pěny se vyznačují výjimečnými termoaktivními schopnostmi, které zaručují, že se matrace dobře přizpůsobuje lidskému tělu. Matrace reaguje jak na tlak, tak i na teplotu. Líná pěna je specifická i z toho důvodu, že se jen velice pomalu vrací do svého původního tvaru, což příznivě působí na prokrvení jednotlivých částí těla a zabraňuje proleženinám.

Matrace z líně pěny jsou často kombinovány i s jinými typy materiálu, například se studenou pěnou. Tato matrace je středně tvrdá a vhodná pro osoby, které mají pohybové problémy a jsou delší dobu upoutání na lůžko.1.5. Sendvičové matrace

Sendvičové matrace vlastně nejsou nic jiného než kombinace různých materiálů, které se pro matrace používají a jsou poskládány sendvičovým způsobem na sebe. Dosahuje se tak kombinace různých vlastností v jednotlivých místech matrace, které mohou mít rozdílnou tuhost. Matrace sendvičového typu se řadí k matracím středně tvrdým až tvrdým.

1.6. Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou jedním ze základních typů matrace, které jsou stále velice oblíbené. Při výběru můžete narazit i na matrace taštičkové, což není nic jiného než matrace, která má pružiny uzavřené v jednotlivých taštičkách. Díky tomu je možné, aby každá pružina individuálně reagovala na zatížení a lépe se tak rozloží váha těla na celou matraci.

Pro pružinové matrace se často užívá zpevněná vrstva, která je z kokosového vlákna nebo latexu. Pružinové matrace potřebují pevnou podložku, nehodí se proto pro polohovací rošty.

Partnerem tohoto článku je prodejce nábytku a kvalitních matrací všech rozměrů Nabytek-masiv.eu.